Postovani,
28.aprila nas ocekuje tradicionalna dodela Nacionalnih priznanja iz oblasti bezbednosti i zdravlja na radu, u cilju promocije i unapredjenja bezbednosti i zdravlja na radu.
Međutim, rok za prijavu je vrlo kratak i istice vec 23.marta 2018.god.
Kao što znate, mi kao socijalni partneri redovo ucestvujemo u svim aktivnostima oko izbora kandidata i dodeli nacionalnih priznanja, a podsećam da su i neki naši članovi, Odbori i preduzeća u kojima su povereništva sindikata Nezavisnost vrlo aktivna, a posebno u oblasti bezbednosti i zdravlja na radu, u protekih nekoliko godina, bili dobitnici nekog od ovih priznanja.
Zato je vrlo bitno da se informacije o Nacionalnim priznanjima, uslovima za dodelu i obrascima za prijavu, što pre nadju kod zainteresovanih poverenistava, Odbora za bezbednost i zdravlje na radu i nasih clanova koji su angazovani u ovim oblastima.
Molimo vas da informacije o Nacionalnim priznanjima postavite na svoje sajtove, facebook stranice i druge oblike internet komunikacije kako bi ova informacija sto pre stigla do zainteresovanih..
U prilogu ovog mejla, dostavljamo 3 fajla sa informacijama: uvod, uslovi za dodelu i obrasci 1. i 2. za prijavu.
Za sva eventualna pitanja se mozete obratiti meni na ovu e-mail adresu ili na te.063 366031.
Srdacan pozdrav. Vera Kondic
TAKMIČENJE ZA DODELU NACIONALNIH PRIZNANJA
IZ OBLASTI BEZBEDNOSTI I ZDRAVLJA NA RADU
U cilju promocije bezbednosti i zdravlja na radu a povodom obeležavanja „28. aprila” Svetskog dana bezbednosti i zdravlja na radu i Dana bezbednosti i zdravlja na radu u Republici Srbiji Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Uprava za bezbednost i zdravlje na radu u saradnji sa socijalnim partnerima organizuje takmičenje za dodelu nacionalnih priznanja iz oblasti bezbednosti i zdravlja na radu.
Nacionalna priznanja iz oblasti bezbednosti i zdravlja na radu mogu se dodeliti pravnim i fizičkim licima, odboru za bezbednost i zdravlje na radu, organizacijama i udruženjima, za izuzetna postignuća u ovoj oblasti.
Vrste nacionalnih priznanja iz oblasti bezbednosti i zdravlja na radu su:
– Povelja „28. april”;
– Plaketa „28. april”;
– Pohvalnica „28. april”.
Detaljnije informacije možete naći u obaveštenju o uslovima za dodelu nacionalnih priznanja u oblasti bezbednosti i zdravlja na radu za 2017. godinu.
Rok za podnošenje prijava za dodelu nacionalnih priznanja je 23. mart 2018. godine.
Nacionalna priznanja iz oblasti bezbednosti i zdravlja na radu za 2017. godinu biće dodeljena na manifestaciji koja će biti održana 28. aprila 2018. godine, povodom obeležavanja Svetskog dana bezbednosti i zdravlja na radu i Dana bezbednosti i zdravlja na radu u Republici Srbiji.
Za sve dodatne informacije možete se obratiti Upravi za bezbednost i zdravlje na radu, telefon: 011/33-47-391, e-pošta: upravazabzr@minrzs.gov.rs
REPUBLIKA SRBIJA
MINISTARSTVO ZA RAD, ZAPOŠLJAVANJE,
BORAČKA I SOCIJALNA PITANJA
UPRAVA ZA BEZBEDNOST I ZDRAVLJE NA RADU
OBAVEŠTENJE O USLOVIMA ZA DODELU NACIONALNIH PRIZNANJA IZ OBLASTI BEZBEDNOSTI I ZDRAVLJA NA RADU ZA 2017. GODINU
- NACIONALNA PRIZNANJA IZ OBLASTI BEZBEDNOSTI I ZDRAVLJA NA RADU
Radi unapređenja bezbednosti i zdravlja na radu u Republici Srbiji, pravnim i fizičkim licima, odboru za bezbednost i zdravlje na radu, organizacijama i udruženjima, za izuzetna postignuća u oblasti bezbednosti i zdravlja na radu, mogu se dodeliti nacionalna priznanja iz oblasti bezbednosti i zdravlja na radu (u daljem tekstu: Nacionalna priznanja).
Nacionalna priznanja za doprinos unapređenju bezbednosti i zdravlja na radu biće dodeljena pravnim i fizičkim licima, odboru za bezbednost i zdravlje na radu, organizacjama i udruženjima. Vrste nacionalnih priznanja su:
– Povelja „28. april”;
– Plaketa „28. april”;
– Pohvalnica „28. april”.
1.1. POVELJA „28. april”
Povelja „28. april” će biti dodeljena u dve kategorije: za pravna lica / preduzetnike koji imaju manje od 250 zaposlenih i za pravna lica / preduzetnike sa više od 250 zaposlenih – za poseban doprinos i unapređenje bezbednosti i zdravlja na radu, kroz zakonito, blagovremeno, inovativno i preventivno postupanje u primeni utvrđenih mera.
Komisija za dodelu nacionalnih priznanja uzima u obzir sledeće kriterijume:
način upravljanja bezbednošću i zdravljem na radu;
primenu i kontrolu mera bezbednosti i zdravlja na radu;
inovacije i investicije u cilju unapređenja bezbednosti i zdravlja na radu;
uređivanje prava, obaveza i odgovornosti u skladu sa Zakonom o bezbednosti i zdravlje na radu (kolektivni ugovor, pravilnik o bezbednosti i zdravlju na radu, ugovor o radu);
rad predstavnika za bezbednost i zdravlje na radu, odnosno odbora za bezbednost i zdravlje na radu;
primena akta o proceni rizika na radnom mestu i u radnoj okolini;
informisanost zaposlenih o bezbednosti i zdravlja na radu;
učešće i/ili inicijative zaposlenih i njihovih predstavnika u unapređenju i postizanju bezbednih i zdravih uslova rada;
broj povreda na radu u protekle četiri godine;
broj profesionalnih oboljenja;
broj izgubljenih radnih dana u toku godine zbog bolovanja koji su posledica povreda na radu ili profesionalnih oboljenja;
primenu preventivnih mera za posebno osetljive grupe zaposlenih: mladi, zaposlene žene za vreme trudnoće i zaposlene koja doji dete, stariji zaposleni, osobe sa invaliditetom;
osposobljavanje i usavršavanje znanja u oblasti bezbednosti i zdravlja na radu;
druge aktivnosti koje se sprovode u cilju unapređenja bezbednosti i zdravlja na radu (projekti, kampanje, deljenje dobre prakse i sl.)
bezbednost i zdravlje na radu u okviru društveno – odgovornog poslovanja.
1.2. PLAKETA „28. april”
Plaketa „28. april” dodeljuje se fizičkim licima, organizacijama i udruženjima za postignute rezultate i zasluge u promociji bezbednosti i zdravlja na radu.
Plaketa „28. april” može biti dodeljena:
fizičkim licima koja su ostvarila pravo na penziju, a tokom svog radnog veka su bili posvećeni razvoju i unapređenju bezbednosti i zdravlja na radu;
novinarima za višegodišnji doprinos promociji bezbednosti i zdravlja na radu putem elektronskih i štampanih medija;
naučnicima i nastavnom osoblju za doprinos razvoju bezbednosti i zdravlja na radu;
organizacijama iz delatnosti obrazovanja za doprinos razvoju i unapređenju bezbednosti i zdravlja na radu;
organizacijama i udruženjima za višegodišnji doprinos unapređenju i podizanju svesti o važnosti bezbednosti i zdravlja na radu.
1.3. POHVALNICA „28. april”
Pohvalnica „28. april” jeste vrsta priznanja koja se dodeljuje licima za bezbednost i zdravlje na radu, predstavnicima za bezbednost i zdravlje na radu, odboru za bezbednost i zdravlje na radu, organizacijama i udruženjima koja svojim radom doprinose podizanju svesti kod zaposlenih o značaju bezbednosti i zdravlja na radu.
Komisija za dodelu nacionalnih priznanja uzima u obzir sledeće kriterijume:
posvećenost bezbednosti i zdravlja na radu;
doslednu primenu i sprovođenje mera bezbednosti i zdravlja na radu;
aktivnosti i postignute rezultate u oblasti bezbednosti i zdravlja na radu;
organizovana savetovanja, seminare, konferencije, okrugle stolove i sl.;
inovacije i predloge u cilju unapređenja oblasti bezbednosti i zdravlja na radu.
- NAČIN PRIJAVLJIVANJA
Na takmičenje za dodelu nacionalnih priznanja Povelja „28. april” mogu se prijaviti pravna lica i preduzetnici iz Republike Srbije. Prijava mora obavezno sadržati Obrazac 1 i Obrazac 2 koji treba da budu jasno i čitko popunjeni. Obrazac 1 i Obrazac 2 mogu se preuzeti sa zvanične internet prezentacije Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja: www.minrzs.gov.rs.. Uz prijavu je neophodno dostaviti saglasnost poslodavca, odnosno odgovornog lica (skenirani dokument sa potpisom i pečatom odgovornog lica) za učešće na takmičenju.
Na takmičenje za dodelu nacionalnih priznanja Plaketa „28. april” i Povelja „28. april” mogu se prijaviti fizička lica, organizacije i udruženja iz Republike Srbije. Prijava je u slobodnoj formi i treba sadržati elemente na osnovu kojih se može utvrditi ispunjenost kriterijuma.
Ispunjenost uslova za dodelu nacionalnih priznanja ispituje Uprava za bezbednost i zdravlje na radu uz učešće predstavnika socijalnih partnera, odnosno reprezentativnih organizacija zaposlenih i poslodavaca, inspektora rada i drugih stručnjaka iz oblasti bezbednosti i zdravlja na radu.
Prijave za dodelu nacionalnih priznanja podnose se Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Upravi za bezbednost i zdravlje na radu na adresu Nemanjina 22-26, 11000 Beograd i elektronskim putem na e-poštu: upravazabzr@minrzs.gov.rs sa posebnom naznakom za koju vrstu priznanja inicijativa se predaje i treba da sadrži podatke i potrebnu dokumentaciju na osnovu koje se može utvrditi da li su ispunjeni uslovi za dodelu priznanja.
Putem pošte se dostavlja dokumentacija koja je gore navedena, dok se putem e-pošte može dostaviti dodatna dokumentacija, koja će pomoći Komisiji za dodelu nacionalnih priznanja da proceni ispunjenost uslova za dodelu nacionalnih priznanja.
Rok za podnošenje prijava za dodelu nacionalnih priznanja je 23. mart 2018. godine.
- NAČIN DONOŠENJA ODLUKE
Kako bi procenila dostavljene prijave, Komisija za dodelu nacionalnih priznanja, uputiće poziv prijavljenim kandidatima da u prostorijama Ministarstva, za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja prezentuju način upravljanja bezbednošću i zdravljem na radu i ostvarene rezultate u ovoj oblasti. Prezentacija može biti pripremljena u power point formi. Nakon održanih prezentacija Komisija za dodelu nacionalnih priznanja izvršiće odabir kandidata koji su ušli u uži izbor za dodelu priznanja.
Komisija za dodelu nacionalnih priznanja vrši obilazak prijavljenih kandidata koji su ušli u uži izbor.
Predlog za dodelu nacionalnih priznanja Uprava za bezbednost i zdravlje na radu dostavlja ministru nadležnom za rad.
- NAČIN DODELE NACIONALNIH PRIZNANJA
Nacionalna priznanja iz oblasti bezbednosti i zdravlja na radu se dodeljuju jednom godišnje, povodom obeležavanja Svetskog dana bezbednosti i zdravlja na radu i Dana bezbednosti i zdravlja na radu u Republici Srbiji „28. april”.
Manifestaciju povodom obeležavanja ovog dana organizuje Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Uprava za bezbednost i zdravlje na radu.
О Б Р А З А Ц 1
НАЗИВ ПРАВНОГ ЛИЦА / ПРЕДУЗЕТНИКА:
|
|
Шифра и назив претежне делатности: | |
Седиште и адреса (улица и број, место, општина): | |
Број телефона: | |
Број факса: | |
Е – пошта: | |
УКУПАН БРОЈ ЗАПОСЛЕНИХ: | |
Број запослених жена: | |
Број запослених особа са инвалидитетом: | |
Број дислоцираних локација и број запослених на тим локацијама: | |
ИМЕ И ПРЕЗИМЕ ОСОБЕ КОЈА ПРЕДСТАВЉА ПОСЛОДАВЦА: | |
Број телефона: | |
Е – пошта: | |
ИМЕ И ПРЕЗИМЕ ОСОБЕ КОЈА ПРЕДСТАВЉА ЗАПОСЛЕНЕ: | |
Број телефона: | |
Е – пошта: | |
ОПИСАТИ ДЕЛАТНОСТ ПРАВНОГ ЛИЦА / ПРЕДУЗЕТНИКА*:
|
* максимално до десет реченица
О Б Р А З А Ц 2
- Како сте уредили права, обавезе и одговорности у области безбедности и здравља на раду?
- колективним уговором
- општим актом
- уговором о раду
- нису уређена
- Да ли је код вас изабран представник запослених у области безбедности и здравља на раду, односно образован Одбор за безбедност и здравље на раду?
- представник број: ________
- одбор број чланова: ________
- не
- Наведите активности Одбора за безбедност и здравље на раду/представника запослених у последње три године?
- Како сте организовали послове безбедности и здравља на раду?
- одређено лице за безбедност и здравље на раду из реда запослених
- ангажовано правно лице, односно предузетник са лиценцом у области безбедности и здравља на раду
- послодавац обавља сам послове у складу са Законом о безбедности и здрављу на раду
- Колико запослених обавља послове безбедности и здравља на раду?
Број: ________
5.1. Наведите разлоге за ангажовање наведеног броја запослених за обављање послова безбедности и здравља на раду:
- Да ли обезбеђујете потребна финансијска средства за примену мера безбедности и здравља на раду?
- да
- не
Ако је одговор на питање – ДА
6.1. Наведите за које мере безбедности и здравља на раду су издвојена финансијска средства:
- Да ли водите и уредно ажурирате евиденције у складу са Правилником о евиденцијама у области безбедности и здравља на раду?
- да
- не
- Да ли сте донели акт о процени ризика на радном месту и у радној околини?
- да
- не
- Да ли сте за послове вршења процене ризика:
а) одредили процењиваче ризика из реда својих запослених
б) ангажовали правно лице, односно предузетника са лиценцом у области безбедности и здравља на раду
Ако је одговор на питање – Б
9.1 Наведите разлоге:
- Да ли сте актом о процени ризика утврдили радна места са повећаним ризиком?
- да
- не
Ако је одговор на питање – ДА
10.1. Наведите радна места која сте актом о процени ризика утврдили као радна места са повећаним ризиком:
Радно место: |
1. |
2. |
- Да ли имате упутства за безбедан и здрав рад?
- да
- не
- Да ли запослене на радним местима са повећаним ризиком упућујете на претходне и периодичне лекарске прегледе?
- да
- не
- Да ли сте ангажовали службу медицине рада?
- да
- не
Ако је одговор на питање – ДА
13.1. За које послове и у ком обиму је ангажована служба медицине рада?
- Када сте последњи пут вршили измене и допуне акта о процени ризика (навести датум)?
Уколико сте вршили измене и допуне акта о процени ризика
14.1. Наведите разлоге измена и допуна?
- Да ли сте извршили оспособљавање запослених за безбедан и здрав рад?
- да
- не
- Да ли сте запослене стручно оспособили за безбедно руковање опремом за рад?
- да
- не
Ако је одговор на питање – ДА
16.1. Ко је извршио стручно оспособљавање запослених за безбедно руковање опремом за рад?
- послодавац
- спољна служба
- Наведите број повреда на раду и професионалних обољења и израчунајте индекс повреда на раду
Повреда на раду | 2014. година | 2015. година | 2016. година | 2017. година |
Смртна | ||||
Тешка | ||||
Колективна | ||||
Лака | ||||
Број професионалних обољења |
- Да ли сте у циљу праћења примене мера за безбедан и здрав рад извршили анализу повреда на раду и професионалних обољења са предлогом за побољшање?
- да
- не
Ако је одговор на питање – ДА
18.1. Објасните предузете мере:
- Да ли је код Вас, у последње три године, вршен инспекцијски надзор из области безбедности и здравља на раду?
- да
- не
Ако је одговор на питање – ДА
- Наведите разлоге зашто је вршен инспекцијски надзор (поводом повреде на раду, редован надзор, по пријави запослених и др).
19.2 Које мере Вам је инспектор рада наложио приликом вршења надзора?
- Да ли сте запосленима обезбедили прописана средстава и опрему за личну заштиту на раду у складу са актом о процени ризика?
- да
- не
- Да ли запослени користе средства и опрему за личну заштиту на раду коју сте им обезбедили?
- да
- не
- Да ли вршите превентивне и периодичне прегледе и провере опреме за рад и/или испитивања услова радне околине у складу са прописима о безбедности и здрављу на раду?
- да
- не
Ако је одговор на питање – ДА
- Да ли је у закључку, стручног налаза прегледа и провере опреме за рад, наведено да су на прегледаној и провереној опреми за рад, примењене мере безбедности и здравља на раду, односно да ли је опрема безбедна за употребу – коришћење?
- да
- не
Ако је одговор на питање 22.1. – НЕ
- Наведите мере које сте предузели:
22.3. Да ли је у закључку, стручног налаза испитивања услова радне околине наведено да су на радном месту и у радној околини измерене величине у дозвољеним границама, односно да ли су примењене мере за безбедност и здравље на раду?
- да
- не
Ако је одговор на питање 22.3. – НЕ
22.4. Наведите мере које сте предузели:
- Да ли сте обезбедили контролу употребе средстава за рад, односно средстава и опреме за личну заштиту на раду, у складу са наменом?
- да
- не
- Да ли сте на радним местима обезбедили довољан број уређаја и инсталација за гашење пожара у складу са прописима о заштити од пожара?
- да
- не
- Да ли је у последње три године било појава злостављања на раду?
- да
- не
Ако је одговор на питање – ДА
- На ком нивоу је појава злостављања на раду расправљана?
- Да ли сте обезбедили и истакли ознаке за безбедност и/или здравље на раду у складу са актом о процени ризика?
- да
- не
- На који начин сте уредили контролу забране пушења и како их спроводите?
- На који начин је уређено пружање прве помоћи и колико је запослених оспособљено за пружање прве помоћи?
- Да ли се рад обавља у сменама и ноћу?
- да
- не
Ако је одговор на питање – ДА
29.1. Навести број запослених лица који обавља послове у сменама и ноћу:
- Наведите све друге активности које примењујете у циљу унапређења безбедности и здравља на раду?*
*уписати активности које спроводите (нпр. међународни, европски, компанијски стандарди, пројекти које спроводите, циљане кампање из области безбедности и здравља на раду, дељење добре праксе, сарадња са локалном заједницом у вези безбедности и здравља на раду и др.) са кратким појашњењима
- Описати остварене резултате у области безбедности и здравља на раду, као и факторе успеха (максимално до десет реченица)
Датум и место попуњавања образаца: |
ОДГОВОРНО ЛИЦЕ |