U Beogradu je, 23. oktobra, u Palati Srbije, održan Sedmi sastanak Zajedničkog konsultativnog odbora za pristupanje Republike Srbije Evropskoj uniji (The EU-Serbia Civil Society Joint Consultative Committee) u proširenom sastavu. Sastanku je prisustvovalo pet predstavnika iz UGS NEZAVISNOST. Radom skupa predsedavao je Zoran Stojiljković, predsednik UGS NEZAVISNOST.
Nakon uvodnog obraćanja Zorana Stojiljkovića i ko-predsedavajuće Ane Milićević-Pezelj, prva sesija razgovora bavila se trenutnim stanjem u pogledu odnosa Srbije i Evropske unije u procesu pristupanja. Na ovu temu su govorili: šef Sektora za saradnju Delegacije EU u Republici Srbiji, Ingve Engstrom, šefica Pregovaračkog tima Republike Srbije u pregovorima o pristupanju Republike Srbije EU, Tanja Miščević i v.d. pomoćnika ministra u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Jovana Milovanović.
Budući da UGS NEZAVISNOST, kao i ostali reprezentativni socijalni partneri u Srbiji, već četiri godine očekuju konsultacije sa Vladom o Akcionom planu za Poglavlje 19 koje se bavi socijalnom politikom i zapošljavanjem, sa sindikalnog stanovišta bila je najznačajnija druga sesija, posvećena radu na pristupnim pregovorima u vezi ovog poglavlja. Nakon zapaženog uvodnog izlaganja Žorža Dasisa, člana Zajedničkog konsultativnog odbora, Mihail Arandarenko sa Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Beogradu predstavio je prisutnima Izveštaj o smanjenju nejednakosti i promociji jednakih mogućnosti u socijalnoj politici i zapošljavanju. Budući da je, u Izveštaju, konstatovano loše stanje u Srbiji koje je izraženo kroz veoma visok GINI koeficijent (dohodna nejednakost prema SILC Anketi o dohotku i životnom standardu za period od 2012. do 2016. godine), povedena je diskusija o mogućnostima reforme sistema poreza i socijalnih transfera koji je identifikovan kao jedan od značajnih činilaca uvećavanja socijalnih nejednakosti. Otvoreno je pitanje mogućnosti uvođenja progresivnog oporezivanja kao instrumenta umanjivanja socijalnih razlika, a u cilju približavanja vrednostima na kojima počiva evropski socijalni model društva. Nakon rasprave, usledila je izjava Kristijan Vestpal, iz Delegacije za zapošljavanje, socijalna pitanja i inkluziju u Evropskoj komisiji.
U nastavku rada skupa, Branko Budimir, pomoćnik ministra u Ministarstvu za evropske integracije u Vladi RS, Tanja Petrović, izvršna direktorka Mladih istraživača Srbije, Nikolas Bizel, iz Delacije EU u Republici Srbiji i Dimitris Dimitriadis, član Evropskog ekonomsko-socijalnog saveta govorili su o instrumentima za pretpristupnu pomoć, nakon čega je diskutovano o iskustvima i očekivanjima Srbije od ovog mehanizma.
U završnom delu sastanka Zajedničkog konsultativnog odbora za pristupanje Republike Srbije Evropskoj uniji u širem sastavu, razgovarano je o situaciji u civilnog društvu u Srbiji. Uvodne izveštaje podnele su članica JCC-a, Marina Škrabalo i Bojana Selaković, izvršna direktorka Građanskih inicijativa. Osnovna ocena izveštaja svodi se na izraženo slabljenje uticaja civilnog društva u Srbiji kome je sužen prostor za učešće u kreiranju javnih politika. Uz slobodu izražavanja i medija, ovo predstavlja najveći izazov u obezbeđivanju demokratskog legitimiteta pregovaračkom procesu. Na kraju skupa, učesnici u raspravi su, među brojnim problemima sa kojima se suočavaju organizacije civilnog društva u našoj zemlji, posebno istakli pojavu politički dirigovanih javnih kampanja, usmerenih prema kritički orijentisanim delovima civilnog društva.
Sastanak je završen usvajanjem Deklaracije Zajedničkog konsultativnog odbora za pristupanje Republike Srbije Evropskoj uniji.