Radionica “Upućivanje radnika iz Istočne Evrope”, održana je 26. septembra 2018. godine, u Beogradu, u “Palati Srbija”, a u organizaciji Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja. Jedan od ciljeva projekta “Detašman radnika: unapređenje administrativne saradnje i pristupa informacijama”, u okviru Programa za zapošljavanje i socijalne inovacije Evropske komisije, a koji je podržalo Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, jeste upravo sprečavanje zloupotrebe radnika, kao i harmonizacija domaćeg zakonodavstva sa pravom Evropske unije.
Konstatovana je razvijena saradnja između Republike Srbije i Savezne Republike Nemačke (gde odlazi najveći broj radnika), kao i da se upućivanje radnika najčešće vrši preko bilateralnih sporazuma (npr. sa Slovačkom).
Prilikom komentara Zakona o uslovima za upućivanje zaposlenih na privremeni rad u inostranstvo i njihovoj zaštiti, predstavnik Ministarstva nadležnog za poslove rada, osvrnuo se na obaveze poslodavca predviđene članom 11. ovog Zakona, odnosno obavezu poslodavca da zaposlenom obezbedi pripremu za upućivanje na privremeni rad. Radna i boravišna dozvola moraju biti u skladu sa zakonima zemlje u koju se upućuju zaposleni, a diplomatsko-konzularna predstavništva u inostranstvu u obavezi su da sarađuju sa nadležnim ministarstvima.
Novinu predstavlja i pojednostavljenje procedure na način da Centralni registar obaveznog socijalnog osiguranja koji evidentira promenu osnova osiguranja dostavlja Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja informaciju o upućivanju zaposlenih, pri čemu postoji posebna šifra. Ograničenja prilikom upućivanja zaposlenih vezana su za međunarodne standarde, jer se lica mlađa od osamnaest godina ne mogu upućivati u inostranstvo, te zaposleni koji se upućuje na privremeni rad u inostranstvo mora biti u radnom odnosu kod poslodavca najmanje tri meseca pre dana upućivanja, s tim što postoje izuzeci predviđeni Zakonom.
Važno je napomenuti da postoji Kontrolna lista redovnog inspekcijskog nadzora nad primenom Zakona o uslovima za upućivanje zaposlenih na privremeni rad u inostranstvo i njihivoj zaštiti, koja je objavljena na sajtu Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.
Na osnovu evidencije Nacionalne službe za zapošljavanje u Republici Srbiji ima 583.000 nezaposlenih lica, od čega je 52% sa srednjom stručnom spremom, te 14,8% visoko obrazovanih lica. Izraženo je da neki profili lakše dolaze do posla, kao što su, recimo, IT stručnjaci, diplomirani inženjeri elektrotehnike, građevine, itd. Obaveza je Nacionalne službe za zapošljavanje da dostavlja nadležnim ministarstvima informacije o zapošljavanju. Na Radionici su doneti sledeći zaključci:
– Uspostaviće se bolja i konkretnija međudržavna saradnja institucija.
– Inspekcije će biti u obavezi da objave spisak nepouzdanih sajtova na kojima se objavljuju ponude za rad u inostranstvu.
– Radiće se na upoznavanju radnika sa propisima o bezbednosti i zdravlju na radu za rad u zemlji upućivanja od strane poslodavca, a pre samog upućivanja
– Razmotriće se mogućnost uvođenja zajedničke odgovornosti glavnog izvođača i podizvođača u oblasti bezbednosti i zdravlja na radu (Konvencija Međunarodne organizacije rada br. 94).
U radu radionice iz UGS NEZAVISNOST učestvovala je Ivana Pavlović, pravni zastupnik.