Ključni zahtev protesta „Uvažen nastavnik – dostojanstvena Srbija“ je da se osnovna plata zaposlenih u obrazovanju od 74.600 dinara hitno izjednači sa prosečnom zaradom u Srbiji koja iznosi 86.500 dinara
Veliki broj prosvetnih radnika iz Beograda i drugih gradova odazvao se pozivu svojih sindikata na protest pod sloganom „Uvažen nastavnik – dostojanstvena Srbija“ koji je održan ispred Skupštine Srbije, odakle su učesnici centralnim ulicama došli do zgrade Vlade duvajući u pištaljke i noseći razne sindikalne zastave i druga obeležja.
Transparentima „Za dostojanstvo profesije“, „Plate inflaciju ne prate“, „Ni pravde ni para“… učesnici protesta su ukazivali na loš položaj zaposlenih u obrazovnom sistemu i poručili da zahtevaju hitno poboljšanje njihovog socijalno-ekonomskog i profesionalnog položaja. Konkretnije, ključni zahtev protesta je da osnovna plata zaposlenih u obrazovanju, koja sada iznosi 74.600 dinara, odmah bude izjednačena sa prosečnom zaradom u Srbiji u iznosu od 86.500 dinara. Traži se i izrada strategije za naredna povećanja primanja, da se poveća dodatak odeljenskim starešinama i da se smanji obim pedagoške administracije u školama.
Predstavnici četiri reprezentativna sindikata prosvetnih radnika predali su Vladi Srbije pomenute zahteve, čime je završen protest koji su organizovali Granski sindikat prosvetnih radnika Srbije „Nezavisnost“, Sindikat obrazovanja Srbije, Unija sindikata prosvetnih radnika Srbije i Sindikat radnika u prosveti Srbije. Ukoliko se zahtevi ne ispune do 9. oktobra sindikati će organizovati štrajk u vidu skraćenja školskih časova sa 45 na 30 minuta.
Nakon šetnje centralnim ulicama, u završnom delu protesta pred sedištem Vlade u Nemanjinoj ulici, sindikalni predstavnici su ukazali da je početna plata nastavnika 12 odsto niža od nacionalnog proseka. Po rečima Slavka Derenja iz GSPRS „Nezavisnost“ to je ne samo ponižavajuće već i destimulišuće za prosvetare kao i za njihove buduće kolege. Direktne posledice lošeg položaja zaposlenih u obrazovanju Derenj objašnjava podacima sa ovogodišnjeg upisa na Beogradski univerzitet: na studije za nastavnika hemije prijavilo se sedam kandidata, za nastavnika matematike 13 a za nastavnika fizike – samo jedan! Na pitanje o razlozima tako slabog interesovanja za nastavna zanimanja Derenj nudi odgovor u formatu računice: „Kad se mlad čovek posle master studija zaposli u obrazovanju njegova osnovna zarada u 2023. iznosiće 76.069 dinara ili 88 odsto od prosečne zarade u Republici Srbiji“. Isti govornik istakao je da je to najniži nivo zarada prosvetnih radnika poslednjih desetak godina i podsetio da je osnovna zarada nastavnika bila na nivou republičkog proseka samo 2018. godine, nakon čega je usledio stmoglav pad.
Obraćajući se Vladi („onima gore“), Miloš Mrdak iz Unije sindikata prosvetnih radnika kazao je da je svaki potez, nametnuta odluka i ideja vlasti bila samo novo poniženje i ismevanje prosvetara: „Servirali ste nam prvo pileći parizer, a nož i pogača su kod vas… Da li možda mislite da uz pileći parizer ide i pileći mozak“. Dodao je da su nastavnici s jedne strane potcenjeni a sa druge preopterećeni obavezama: „Ono što se nađe u 40-časovnoj radnoj nedelji jednog prosvetnog radnika ne bi ispunio ni čovek koji radi najviše u zemlji, onaj koji radi 25 sati za 24 sata.“
Govoreći o stanju u visokom školstvu, Marina Milenković, iz Sindikata obrazovanja ocenila je da su zaposleni diskriminisani. Nasuprot zakonske definicije da je delatnost visokog obrazovanja prioritet države je stvarnost u kojoj je osnovica za obračun plata na fakultetima niža nego u osnovnim i srednjim školama. Tako asistent sa doktoratom ima manju platu od republičkog proseka, nagalsila je Milenković. Dodala je da nenastavno osoblje do petog stepena stručnosti nema ni minimalnu zaradu, pa su fakulteti prinuđeni da iz sopstvenih prihoda dotiraju njihova primanja do iznosa „minimalca“, čime se praktično izlažu kažnjavanju budžetske inspekcije.
U ime zaposlenih u predškolskim ustanovama na protestu se obratila Suzana Lazarević iz GSPRS „Nezavisnost“ koja je istakla da radnici treba da budu plaćeni u skladu sa stručnom spremom, ali i da im treba isplatiti nadoknade za topli obrok i regres.
S. R.