Kao što je i najavljeno, 14. novembra, u Medija centru je održana konferencija za novinare na kojoj su predstavnici UGS i granskih sindikata NEZAVISNOST koji pokrivaju javni sektor (IER, SITEL, JSKD, PRS, KUM, ZiSZ, UPiOP i Sindikat penzionera) želeli predstavnicima ’’sedme sile’’ da izlože svoje stavove o najnovijem potezu Vlade, koji se odnosi na, na sva zvona objavljeno, ’’povećanje’’ zarada u javnom sektoru.
Još jednom se potvrdilo da mediji u Srbiji niti su ’’sila’’ niti su slobodni i nezavisni. Naime, pozivu za konferenciju (koji je na vreme distribuiran i od strane Medija centra i od strane UGS NEZAVISNOST) nije se odazvao ni jedan jedini novinar, ni jednog jedinog medija – novina, radia, televizije. Nije moguće da je to slučajnost. Nemoguće je da medije, bez obzira da li se radi o javnom servisu ili o privatnim medijima, ne interesuju stavovi jedne reprezentativne sindikalne centrale koja okuplja više od 170.000 članova. Bio je red da gospoda urednici u medijskim kućama barem formalno ispoštuju sindikalnu organizaciju koja ove godine slavi 25 godina postojanja i zauzima visoko mesto na evropskoj i svetskoj sindikalnoj sceni, kako po svojim stavovima tako i po aktivnostima koje provodi.
Pre će biti da su gospoda urednici pretpostavili da će na konferenciji koju organizuje samostalna, nezavisna, relevantna i kompetentna sindikalna organizacija kao što su UGS NEZAVISNOST, preovladati kritički stav prema ukupnoj politici aktuelnih vlasti, posebno kada ta politika negativno utiče na radno-pravni, ekonomski i socijalni položaj zaposlenih i kada mere koje preduzima Vlada za posledicu imaju totalno omalovažavanje inteligencije radnika, podstiču diskriminaciju i otvaraju prostor za razdor među zaposlenima u pojedinim javnim delatnostima. Znali su da UGS NEZAVISNOST, njihovo rukovodstvo i eksperti znaju, šta se pokriva sredstvima otetim od radnika i penzionera. Mora se nekako, barem delimično, popuniti rupa od skoro 2,5 milijardi dinara, koja je u budžetu nastala zbog neracionalnog trošenja na razne subvencije stranim nazovi investitorima (koji su došli zbog obećane jeftine radne snage), nevraćene kredite politički podobnim ’’poslodavcima’’ i drugo razbacivanje sredstava siromašnih građana, poreskih obveznika. Zbog krpljenja te rupe, država je zavukla ruku u džep preko 2 miliona radnika i penzionera. Budući da je na taj način skupljeno svega oko 330 miliona dinara, manje od 15 % nepovratno, nerentabilno utrošenih sredstava, nezakonito otimanje od zaposlenih i penzionera se i dalje nastavlja.Današnji skup nije bio ’’konferencija za novinare’’, jer su novinari zauzeti izveštavanjem sa raznih rijalitija i putešestvija državnih zvaničnika, ali je bila vrlo uspešna razmena mišljenja predstavnika svih granskih sindikata NEZAVISNOST koji zastupaju interese zaposlenih u javnom sektoru i mesto za dogovor o daljim aktivnostima. Ti stavovi i mišljenja su izraženi kroz Saopštenje UGS NEZAVISNOST kao i nekoliko saopštenja pojedinih granskih sindikata (GS PRS, GS IER, GS UPiOP) koji će biti objavljeni na sajtu UGS i ovih granskih sindikata i kroz vrlo sadržajne i konkretne diskusije svih učesnika.
Osnovna poruka ovog skupa je: VRATITE NAM OTETO, a ona jasno govori da UGS NEZAVISNOST neće nasesti na demagošku priču o povećanju zarada, a da se istovremeno, zarade u javnom sektoru, kao i penzije, ne vrate na nivo iz 2014. godine od kada se, malo po malo, umanjuju, suprotno Ustavu i važećim zakonima. Isto tako, UGS NEZAVISNOST i granski sindikati koje okupljaju, ne prihvataju samovoljni diskriminatorski odnos prema zaposlenima u nekim delovima javnog sektora (saobraćaj i telekomunikacije, komunalna preduzeća, ustanove kulture…). Zaključci sa skupa su obelodanjeni u Saopštenju prosleđenom svim pozvanim, a neprisutnim medijima. Možda neko od njih, ipak, smogne hrabrosti, da ga i objavi.