Udruženje penionera Srbije NEZAVISNOST
Beograd, Vladetina 5,
VLADA REPUBLIKE SRBIJE
na ruke G-dina Aleksandra Vučić, Predsednika Vlade
Predmet:
Zahtev za izdavanje OBVEZNICA (za koje garantuje država), penzionerima i građanima kojima su umanjene penzije po Zakonu o Privremenom uređenju načina isplate penzija
Poštovani,
Obraćamo Vam se sa zahtevom (predlogom) da Vlada RS razmotri mogućnost i donese odluku o izdavanju OBVEZNICA (za koje garantuje država), penzionerima i građanima kojima su umanjene penzije po Zakonu o Privremenom uređenju načina isplate penzija.
Ovakav zahtev našeg Udruženja ima za cilj da se formalno-pravno uredi ova oblast i obezbedi veća sigurnost za penzionere kojima je Zakonom oduzet deo imovine, umanjenjem penzija za 10% i više, a da nije određen nikakav rok do kada će se taj Zakon primenjivati kao ni način i vreme za povraćaj tih sredstava.
Imajući u vidu činjenicu da je postignut veliki napredak u fiskalnoj konsolidaciji budžeta Republike Srbije, i da ima puno više mogućnosti da se prestane sa primenom Zakona o privremenom uređenju načina isplate penzija, mi predlažemo da se taj Zakon stavi van snage, odnosno prestane sa njegovom primenom od 01.11.2016.godine, što znači da se primenjivao pune 2 godine.
Bilo bi pošteno da država emituje posebne HARTIJE OD VREDNOSTI u dinarima /za penzionere/ koje bi obogatile ponudu na domaćem finansijskom tržištu, a postale bi još jedan izvor finansiranja države i novih domaćih investicija. Tako će penzioneri koji imaju solidnije penzije moći da štede uz znatno veće kamate (od 6,5-10% godišnje) nego što nude banke na dinarsku oročenu štednju, što takođe treba regulisati zakonom. Hartije od vrednosti bi mogle biti izdate za ukupan iznos za koji su svakom penzioneru u period primene Zakona umanjena primanja po osnovu penzija, uvećane za procenat kamate.
Ovakve HARTIJE OD VREDNOSTI predstavljaju veću mogućnost za investiranje naročito kada banke smanjuju kamate na devizne i dinarske štedne uloge i depozite, a to je i interes penzionera, jer bi dobili dodatni povoljniji način za ulaganje, a sa druge strane, ne bi bilo ugroženo kreditiranje privrede i stanovništva.
Emitovanje i kupovina državnih hartija od vredosti od strane penzionera, nosi najniži kreditni rizik, zato što je garant ispunjenja obaveza država. Mnogi stručnjaci tvrde da je prodaja obveznica isplativa za državu i predstavlja prednost jer, s jedne strane, novac pozajmljuje od svojih penzionera, a ne od banaka, a sa druge strane, uspešno će rešiti socijalne probleme kod penzionera. Prednost kupovine hartija od vrednosti uz bolju kamatnu stopu je ta da su kupci oslobođeni poreza na dobit (15%), koji je obavezan kod bankarske štednje.
Zakonom treba predvideti da se obveznice mogu prodati pre roka dospeća na berzi, i to bez odbitaka, dok se u banci, prilikom raskida ugovora o oročenju, ostaje bez kamate. Za državu je dobro da obveznice prodaju domaćim investitorima, jer smo onda na tržištu manje ranjivi.
Zakon bi morao imati odredbe koje regulišu da sve takve HARTIJE OD VREDNOSTI budu nasledne, jer se radi o populaciji u poznim godinama, koja želi i ima potrebu da svojoj deci ostavi nešto vredno, pa bi takve obveznice bile korisne penzionerima, njihovim naslednicima i državi koja se zadužuje kod svojih građana.
Na primer: penzioneru kojem je mesečno umanjenje penzije iznosilo 5.290,55 dinara, za 2 godine je oduzeto 126.973,20 dinara i on bi, po tom osnovu dobio određen broj OBVEZNICA u naznačenoj vrednosti, uvećan za propisanu, zakonsku kamatu od 6,5% -10%. Sa tim bi obveznicama mogao trgovati na berzi, a novac trošiti za potrebe plaćanja računa za komunalne usluge, lekove, bolničko i banjsko-klimatsko lečenje i za ostale potrebe svoje porodice, a ne da JAVNI IZVRŠITELJI plene njihovu imovinu, a njihov novac je kod države i raznih biznismena bilo domaćih ili inostranih. To je još značajnije za društvo, a posebno za stara lica, da se raznim investitorima obezbeđuje siguran i gotov novac za sticanje PROFITA, uz uslov da deo tog profita bude vraćen sa kamatom svim starim licima od kojih je novac oduzet, jer to je njihova imovina i niko nema pravo da tu imovinu oduzme bez pravične naknade.
Na takav način se može povratiti izgubljeno poverenje između Vlade i Udruženja penzionera, i samo zajedničkim aktivnostima može se rešiti bar deo nagomilanih problema. Tako stvoren princip saradnje brzo bi povećao kupovinu osnovnih prehrambenih artikala, lekova, a smanjio bi broj gladnih i bolesnih starih lica, koji će sa tim sredstvima rešavati svoje najvažnije životne probleme.
Naše Udruženje predlaže Vladi RS i nadležnim ministarstvima, Narodnoj Skupštini, Narodnoj banku Srbije i svim poslaničkim klubovima, kao i Predsedniku Republike, da podrže ove naše ZAHTEVE, koji će dati veću IMOVINSKU, materijalnu i socijalnu sigurnost starim licima. Zato predlažemo da Vlada imenuje RADNU GRUPU za izradu predloga novog Zakona /a mi želimo da i naši predstavnici učestvuju u izradi predloga novog Zakona/ koji će regulisati ovu materiju , na kraju, uraditi predlog Zakona kojim država Srbija garantuje da će obeštetiti penzionere. i da će voditi politiku socijalne pravde i na taj naćin postići rezultate dobre za stara lica, za državu i za mlade, jer će našim novcem otvarati nova radna mesta, na koja će se zaposliti naša deca i unučad.
Molimo Vas da pre razmartanja našeg zahteva, održite sa našim rukovodstvom sastanak radi pojašnjavanja bilo kojih nejasnoća vezano za naše zahteve.
Očekujući vaš odgovor primite pozdrav.