Predsednica Sekcija žena UGS NEZAVISNOST, Jasminka Marić učestvovala je 9. oktobra 2018. godine u radionici pod nazivom „Žene kao akteri ruralnog razvoja – mogućnosti i izazovi“, u organizaciju Fondacije Centar za demokratiju i podršku Fondacije Fridrih Ebert u Beogradu. Cilj radionice bio je da se diskutuje o tome u kojoj meri je rodna perspektiva uključena u lokalne politike zapošljavanja, na koji način ženske organizacije doprinose ekonomskom osnaživanju žena na selu i koja vrsta podrške im je u tome potrebna, kao i kako redizajnirati politike lokalnog razvoja kako bi doprinele stvaranju kvalitetnih poslova za žene i eliminaciji rodnih nejednakosti u domenu rada. Uvodničarke na teme bile su Ksenija Petovar, Gordana Savić i Sarita Bradaš, dok su učesnice radionice bile predstavnice sindikata, nevladinih organizacija Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodprivrede, te predstavnice zemljoradničkih zadruga.
Svi indikatori na tržištu rada u Srbiji, iz godine u godinu, ukazuju na ograničenja koje žene imaju u pristupu tržištu rada, nižu stopu zaposlenosti i više stope neaktivnosti u odnosu na muškarce. Položaj žena na selu još je nepovoljniji od položaja žena u gradovima. Njima je u potpunosti prepuštena briga o deci i starijim članovima domaćinstva, ograničen im je pristup obrazovanju, dok je najveći broj njih angažovan kao pomažući član domaćinstva na poljoprivrednim gazdinstvima. Vežina žena na selu nije na evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje. Može se konstatovati da žene koje u Srbiji žive na selu nisu u fokusu politika zapošljavanja na lokalnom ali isto tako i na nacionalnom nivou.
Konstatovano je da je neophodno napraviti plan na nacionalnom nivou koji bi podstakao promene lokalnih politika razvoja kako bi se doprinelo stvaranju kvalitetnih poslova za žene u seoskim sredinama i time eliminisale rodne nejednakosti u domenu rada. Veće uključivanje žena na selu u tržišta rada jeste preduslov lokalnom razvoju. Ukazano je i na potrebu izmene zakona koji se odnose na finansijske institucije, poništavanje nezakonito oduzete imovine, unapređenje informisanja žena na selu sa raznim vrstama projekata i benefita koje sprovodi resorno ministarstvo, kao i promena standarda koji regulišu preradu hrane i njihovo postavljanje u realne okvire. Povezivanje staža za poljoprivredne osiguranike i zdravstveno osiguranje takođe su jedan od preduslova za kvalitetan rad i život žena u seoskim sredinama.