Međunarodni dan žena, 8. mart, je datum koji je usko vezan za radnički pokret i sindikalizam, ali je tokom vremena prerastao u praznik kojim se odaje priznanje ženama koje su pre jednog veka započele borbu za politička, ekonomska i socijalna prava žena. Danas je 8. mart globalni praznik žena i širom sveta obeležava se na različite načine – u nekim zemljama proglašen je državnim praznikom, a u nekim ovaj datum obeležavaju pojedine ženske organizacije.
Međutim, u Srbiji, kao i u mnogim drugim socijalističkim zemljama ovaj praznik izgubio je svoju ideološku osnovu i postao mešavina Majčinog dana i Valentinova, a obeležavao se na isti način na koji se obeležavaju pomenuti praznici u zapadnim zemljama. Razlog za to uglavnom leži u činjenici da su žene u socijalističkom društvenom uređenju imale visok stepen socijalne i ekonomske zaštite, čime je, smatralo se, ravnopravnost žena i muškaraca u potpunosti ostvarena. Promena društvenog uređenja nije značila samo povratak u kapitalizam kao ekonomski sistem, podrazumevala je i promenu drugih društvenih vrednosti čija je posledica repatrijarhalizacija društva, a samim tim i novo (a staro) shvatanje uloge žena u društvu. Način obeležavanja, odnosno, proslave 8. marta u socijalističkom periodu i promena društvenih vrednosti tokom tranzicije rezultirali su otporom prema ovom prazniku među samim ženama kao “komunističkom reliktu koji ponižava žene”. Pozitivno društveno nasleđe iz tog perioda i ostvarena ekonomska i socijalna prava mnoge žene danas prihvataju kao nešto što se podrazumeva, a ne kao rezultat ženske borbe duge jedan vek.
Izuzetno dug tranzicioni period u Srbiji, problematična privatizacija i ekonomska kriza utiču na celokupno stanovništvo Srbije, ali ne podjednako na sve. U uslovima visoke stope nezaposlenosti, od žena se prećutno očekuje povlačenje sa tržišta rada i ustupanje radnih mesta muškarcima. Pored toga, iako je donet čitav set antidiskriminacionih zakona koji bi trebalo da zaštite ekonomska i socijalna prava žena, oni se u praksi ne primenjuju, a zaposlene žene se na radnim mestima svakodnevno suočavaju sa problemima višestruke diskriminacije i polako prihvataju takvo stanje kao uobičajeno i nepromenjivo. Žene u Srbiji su danas u poziciji ponovnog osvajanja prava na dostojanstven rad i očuvanja ono malo društvenih i ekonomskih prava, koliko je tokom tranzicije preostalo.
Međunarodni dan žena, 8. mart, je dan koji Sekcija žena UGS Nezavisnost želi da obeleži na poseban način i široj javnosti uputi više poruka:
- Sva prava koje su žene u Srbiji ostvarile i koja polako gube, rezultat su vekovne borbe žena i od njih se ne sme odustati;
- Sindikat je jedina organizacija koja na adekvatan način može da zaštiti postojeća i ostvari veća radna prava žena;
- Ali, …..
- Da li su poslodavci, radnici i Vlada neprijatelji ili partneri sa zajedničkim interesom koji se ostvaruje kroz socijalni dijalog?
- Ima li stvarnog socijalnog dijaloga i kakve su nam pozicije kada je u pitanju TO tripartitno telo Socijalno Ekonomski Savet ?
- Da li je nekada na dnevnom redu SES-a bilo posravljeno neko od pitanja vezanih za položaj žena u tranziciji, diskriminaciji, neformalnoj ekonomiji, diskriminaciji na osnovu starosnog doba, zdravstvenog osiguranja….
Smatramo da ćemo ovim porukama doprineti jačanju svesti i ohrabriti žene da se aktivno uključe u zaštitu svojih prava na organizovan način – kroz sindikalno delovanje i afirmaciji ženskog aktivizma.
Sekcija žena UGS Nezavisnost je od formiranja 1989. godine, do danas, imala mnogobrojne aktivnosti čiji je krajnji cilj bio jačanje svesti, zaštita i promovisanje radnih i socijalnih prava žena – edukacija članica, kampanje, istraživanja o položaju žena na tržištu rada, itd. Obeležavanje Međunarodnog dana žena je jedna od tih aktivnosti koju je Sekcija žena poslednjih 7 godina sprovodila samostalno, ili u saradnji sa Sekcijom žena Samostalnih sindikata Srbije u vidu uličnih akcija, deljenja propagandnog materijala i simboličnih poklona.
Mnoge nevladine organizacije obeležavaju ovaj dan na prigodan način, ali u sferi socijalnih i političkih prava žena, u skladu sa okvirima svog delovanja. Sekcija žena UGS Nezavisnost prva je pokrenula osmomartovsku kampanju na temu radnih prava žena i povratak ideološkoj osnovi ovog praznika, pri čemu se ekonomska prava žena afirmišu kao uslov ostvarivanja svih ostalih prava.
S toga:
Poruka Vladi:
„PRIMENJUJTE I KONTROLIŠITE ZAKONE KOJE STE DONELI…“
Poruka poslodavcima:
„PROFITE STVARAJU LJUDI…VAŠA PRAVA PODRAZUMEVAJU ODGOVORNOST I OBAVEZU…!“
Poruka sindikatima:
„MENJAJUĆI SEBE MENJATE I OKRUŽENJE…!“
Poruka ženama:
„ UZMI SVOJ ŽIVOT U SVOJE RUKE…!“