VRANJE – U restoranu „Tron“ Sekcija žena UGS NEZAVISNOST u saradnji sa švajcarskom organizacijom SOLIDAR i Centrom za obrazovanje, istraživanja i privatizaciju (COIP) UGS NEZAVISNOST organizovala je 21. maja drugu po redu tribinu pod nazivom: „Jačanje kapaciteta žena za učešće u procesu kolektivnog pregovaranja“. Podsećanja radi, u Akcionom planu Sekcije žena za 2012. godinu planirano je 8 ovakvih tribina širom Srbije sa ciljem da se redukuje obim diskriminacije žena na radnom mestu i zaštite radna prava zaposlenih žena.
Predavači na ovoj tribini su bili:
Zoran Ristić, direktor COIP UGS NEZAVISNOST na temu : „Uloga žena u procesu kolektivnog pregovaranja“ i
Dragica Mišljenović, viša savetnica za pravna pitanja UGS NEZAVISNOST na temu: „Uloga sindikata u kolektivnom pregovaranju“
Moderatorka tribine bila je Jasminka Marić, predsednica Sekcije žena UGS NEZAVISNOST.
Cilj tribine bio je da se predstavnice Sekcije žena upoznaju sa značajem kolektivnih ugovora, podstaknu na učešće u procesu kolektivnog pregovaranja i same uključe u proces pregovaranja kako bi doprinele boljem položaju svih zaposlenih pa i samih sebe. Takođe, treba utvrditi sa kojim se specifičnostima susreću zaposlene žene na lokalnom nivou i promovisati čvršće povezivanje članica sindikata NEZAVISNOST sa Sekcijom žena UGS NEZAVISNOST u cilju razvijanja samopouzdanja i svesti da prepoznaju različite oblike diskriminacije, kao i da se upoznaju sa mehanizmima zaštite svojih prava na radu.
Tribini je prisustvovalo oko dvadesetak predstavnica i nekoliko predstavnika različitih granskih sindikata UGS NEZAVISNOST.
Tribina je imala velki značaj jer je doprinela da učesnice tribine bolje shvate položaj žena u društvu i na radnom mestu. Takođe, predstavnicama Sekcije žena omogućeno je da dođu do potrebnih informacija, uputstava i odgovora na postavljena pitanja.
Analizom dosadašnjih istraživanja o položaju žena na tržištu rada u Srbiji, istraživanja Centra za obrazovanje, istraživanja i privatizaciju u oblasti privatizacije preduzeća, kao i desetogodišnjeg rada SOS telefona za žene žrtve na radnom mestu pokazuju da diskriminacija prema zaposlenim ženama raste i da je njihov položaj na tržištu rada sve teži.
Diskriminaciju doživljavaju sve kategorije žena, bez obzira na životno doba, stručnu spremu, porodičnu situaciju ili zdravstveno stanje…
Zbog toga, ovakvim tribinama želimo da postignemo da se redukuje obim diskriminacije žena na radnom mestu, da se zaštite radna prava zaposlenih žena kao i da se dosledno primenjuju postojeći zakonski propisi u oblasti zabrane diskriminacije i mobinga zaposlenih.
Tribina je bila i medijski propraćena uz RTV Vranje.