BEOGRAD – U sredu, 7.marta održana je konferencija „Pricipi osnaživanja žena: Ravnopravnost znači uspešno poslovanje – srpske kompanije kao lideri“, koju je organizovala Agencija UN WOMEN za rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena. U prisustvu predsednika Borisa Tadića potpisana je „Deklaracija o poštovanju principa osnaživanja žena“, koju je podržalo osam velikih kompanija, koje posluju u Srbiji . Na ovaj način kompanije: Aktavis, Avon, Banka Intesa, Calsberg, B92, Coca-Cola, Erste Bank i IBM priključile su se drugim kompanijama u svetu ( ima ih više od 400), u nastojanju da poboljšaju položaj žena na tržištu rada.
Deklaraciju je potpisao i predsednik Srbije Boris Tadić.
Konferencija je obuhvatila 4 sesije kroz koje su predstavljeni i promovisani Principi koji su potpisani u Deklaraciji.
Uvodnu reč na Konferenciji imali su g-din Nils Ragnar Kamsvog, ambassador Norveške, i g-đa Dorit Nican Kaluski, v.d. stalnog kordinatora Ujedinih nacija u Srbiji.
Pozdravnu reč imale su g-đa Erika Kvapilova, regionalna direktorka UN Women za Centralnu i Jugoistočnu Evropu, i g-đa Andrea Brbakić, predsednica Upravnog odbora Globalni dogovor Ujedinjenih nacija, Srbija.
Prva sesija nosila je naziv: “Rodna ravnopravnost i principi osnaživanja žena”.
U okviru ove sesije su bili predstavljeni principi osnaživanja žena i zbog čega je rodna ravnopravnost važna za poslovanje, istovremeno ukazujući na negativan uticaj koji neravnopravnost ima na privredu i same kompanije. Sesija je nastojala da iz ugla kompanija ukaže na značaj uključivanja u poslovanje, odnose s partnerima/kama, dobavljačima/cama i potrošačima/cama. Posebna pažnja bila je usmerena na uvođenje principa osnaživanja žena za ostvarivanje standarda rodne ravnopravnosti, kao i na ekonomske koristi koje uvođenje rodne ravnopravnosti ima na poslovanje kompanija.
Govornici u ovoj sesiji su bili: Milana Rikanović (UN Women Srbija), Matthias Stausberg (Globalni dogovor Ujedinjenih nacija, NY), Snežana Lakićević ( Ministarstvo rada i socijalne politike, Savet za rodnu ravnopravnost, Vlada Republike Srbije), Natalija Mićunović (Uprava za rodnu ravnopravnost Ministarstva rada i socijalne politike Republike Srbije) i Kathryn Dovey (Inicijativa globalnog biznisa za ljudska prava).
Druga sesija nosila je naziv: ”Osnaživanje žena na radnom mestu”.
Kroz ovu sesiju razmatrani su ključni elementi značajni za unapređenje rodne ravnopravnosti na radnom mestu. Teme koje su razmatrane su ukazivale kompanijama zbog čega je važno da osiguraju da su njihove politike i poslovanje rodno osetljivi i da identifikuju faktore koji imaju različiti uticaj na žene i muškarce. Takođe je razmatrano na koji način korporativna kultura može promovisati ravnopravnost, uključenost i nediskriminaciju.
Govornici u ovoj sesiji su bili: Jovan Protić ( Međunarodna organizacija rada ), Matthias Stausberg (Globalni dogovor Ujedinjenih nacija, NY), Sandra Gucul Milojević (IBM), Tijana Marjanović (Cisko), Ivana Marković (Carlsberg), Reita Camović Bogdanović (Actavitas), Sebastian Beko (Avon), Vesna Ristanović (Viktimološko društvo Srbije), Nevena Petrušić (poverenica za zaštitu ravnopravnosti) i Reiko Tsusima (Međunarodna organizacija rada).
Treća sesija nosila je naziv : “Lanac vrednosti i marketinške prakse kojima se osnažuju žene – aktivnosti u zajednici”.
U okviru ove sesije predstavljene su rodno osetljive aktivnosti koje kompanije sprovode u odnosima sa dobavljačima/cama unutar lanca vrednosti, kao i sa partnerima/kama, a koji imaju za cilj unapređenje ravnopravnosti i inkluzije. Poseban naglasak bio je na ulozi koju poslovni sektor ima u oblikovanju imidža žene i u borbi protiv stereotipa u marketinškoj praksi, ali i na zagovaranju među građanima i građankama za promene u društvu.
Govornici u ovoj sesiji su bili: Svetlana Budimčević (Unija poslodavaca Srbije ), Dragana Koruga (Coca-Cola Hellenic), Mirjana Panin (Opportunity Bank ), Sonja Konakov (Erste Bank ), Olivera Popović (Udruženje oslovnih žena), Dejan Trifinović (Privredna komora Srbije – TBC), Veran Matić (B92).
Četvrta sesija nosila je naziv: “Merenje napretka i izgradnja koalicija za ženska prava”.
U okviru ove sesije predstavljen je značaj transparentnosti, merenje rezultata i javnog izveštavanja o uspesima kao i razmeni informacija o pozitivnim iskustvima s partnerskim kompanijama. Koalicije za ženska prava mogu da osiguraju da kompanije, država, međunarodne organizacije i drugi preduzmu mere za rešavanje glavnih izazova i prepreka, identifikuju zainteresovane strane, kao i da sprovode druge odgovarajuće intervencije.
Govornici u ovoj sesiji bili su: Marija Raković (Populacioni fond Ujedinjenih nacija), Matthias Stausberg (Globalni dogovor Ujedinjenih nacija, NY ), Sanja Popović Pantić (Udruženje poslovnih žena), Marija Babović (Grupa za razvojnu inicijativu Secons), Kathryn Dovey (Inicijativa globalnog biznisa za ljudska prava).
Ispred sindikata UGS „Nezavisnost“ konferenciji “Principi osnaživanja žena” prisustvovale su: Slađana Kiković, šefica Pravne službe, Tijana Ivković, predsednica Sekcije mladih, i Jasminka Marić, predsednica Sekcije žena.