Beograd, 25. mart – Ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Tomislav Momirović potpisao je danas Poseban kolektivni ugovor za javna preduzeća u komunalnoj delatnosti na teritoriji Republike Srbije sa reprezentativnim sindikatima u komunalnoj delatnosti organizovani za teritoriju Republike Srbije, Sindikatom zaposlenih u komunalno-stambenoj delatnosti Srbije i Granskim sindikatom javnih saobraćajnih i komunalnih delatnosti „Nezavisnost”.
Posebnim kolektivnim ugovorom biće obezbeđeni jednaki uslovi u svim lokalnim samoupravama, kao rezultat partnerskog odnosa i socijalnog dijaloga.
,,Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture ostvarilo je uspešnu saradnju u socijalnom dijalogu sa reprezentativnim sindikatima a u cilju zaštite i unapređenja ravnopravnog položaja i statusa zaposlenih u komunalnom sektoru, što je za nas zajedno od izuzetne važnosti u daljem radu“ napomenuo je ministar Momirović.
Kao zajednički cilj Vlade Republike Srbije i reprezentativnih sindikata Momirović ističe bolji uvid u poslovanje preduzeća u komunalnoj delatnosti na teritoriji Republike Srbije, održivo poslovanje preduzeća i zaštitu zaposlenih u poslu kojim se bave.
,,Zaključenjem ovog Posebnog kolektivnog ugovora nastavljamo da radimo kao partneri na tome da odlučivanje o svim važnim pitanjima, u smislu statusa preduzeća i položaja zaposlenih poboljšaju, kao i standard i kvalitet usluga koje se pružaju građanima“ rekao je ministar Momirović.
Posebni kolektivni ugovor za javna preduzeća u komunalnoj delatnosti na teritoriji Republike Srbije će se primenjivati do 26. marta 2024. godine.
1 komentar
Petar Doroslovački
Umesto da nemamo, dobro je da IMAMO kolektivni ugovor na nivou Republike, jer se on i za one koji nemaju svoj gradski i/ili pojedinačni, NEPOSREDNO primenjuje.
Sada je pravo vreme dase pokrene inicijativa za samo jedan targetiran njegov deo – koji se odnosi na masu sredstava za zarade i minimalnu cenu rada/radnog časa po odluci SES-a (ili Vlade) koja je za koeficijent „1“, a da se za sve ostale poslove koji su složeniji i odgovorniji primenjuje minimalna cena radnog časa pomnožena sa koeficijentom i ukupnim brojem radnih časova u mesecu.
U suprotnom, za očekivati je da će svi zaposleni u većini preduzeća već sledeće i narednih godina, bili oni spremačice, kuriri, vodoinstalateri, bravari, električari, tehničari, knjigovođe, inženjeri, pravnici, ekonomisti, rukovodioci ili operateri, RADITI ZA ISTU – MINIMALNU CENU RADNOG ČASA!