- jun 2021. Kategorija: Vesti Izvor: UGS Foto: Ilo.org
Po prvi put u svojoj istoriji dugoj 102 godine, Međunarodna konferencija rada je prinuđena da zbog pandemije svoje 109-to zasedanje održi virtuelno
Prvi deo Međunarodne konferencije rada održaće se od 7. do 19. juna, kada će putem onlajn mreže u njenom radu učestvovati više od 4.000 delegata – predstavnika vlada, radnika (sindikata) i poslodavaca iz 187 država članica MOR-a.
Inače, 109. zasedanje MOR-a je trebalo da se održi 2020. ali je zbog svetske zdravstvene krize pomereno za ovu godinu. 2021. Na dnevnom redu “svetskog parlamenta rada”, kao i uvek biće pitanja iz sveta rada, ali će ovogodišnja konferencija biti posvećena i oporavku od pandemije.
Zasedanje MOR-a će 7. juna otvoriti predsednik Švajcarske, zemlje domaćina. Na početku, svoje dvogodišnje izveštaje predstaviće generalni direktor MOR-a Gaj Rajder i drugi ključni ljudi administarativne uprave, nakon čega će uslediti uvodne izjave predsednika grupa poslodavaca i radnika u izvršnoj upravi MOR-a.
Tokom konferencije održaće se i samit “Međunarodna akcija za odgovor na COVID-19” sa šefovima država i vlada, koji podrazumeva i panel diskusiju sa predstavnicima poslodavaca i radnika.
MOR će nastaviti konferenciju u novembru, sa dve tematske diskusije o nejednakostima i svetu rada, i o veštinama i celoživotnom učenju.
Plan je da generalni direktor MOR zatvori 109. zasedanje 11. decembra.
Međunarodna organizacija rada (MOR) – International Labour Organization (ILO) osnovana je 1919. godine na mirovnoj konferenciji u Versaju kojom je okončan Prvi svetski rat. Od 1946. MOR je postala prva specijalizovana agencija Ujedinjenih nacija koja promoviše socijalnu pravdu i međunarodno priznata ljudska i radnička prava.
Jedinstvena po svojoj tripartitnoj strukturi, MOR okuplja vlade, poslodavce i radnike (sindikate) iz 187 zemalja sa svih kontinenata. MOR deluje kroz tri tela koja odražavaju tu tripartitnu strukturu: Međunarodnu konferenciju rada kao najviše telo, Administrativni savet koji ima izvršnu funkciju i Međunarodnu kancelariju rada, koja obavlja poslove stalnog sekretarijata sa sedištem u Ženevi.
Međunarodna konferencija rada zaseda jednom godišnje i tada usvaja međunarodne standarde rada koji se regulišu konvencijama i preporukama. Konvencije su pravno obavezujući međunarodni ugovori za države članice koje ih ratifikuju, dok se preporuke smatraju važnim ali neobavezujućim smernicama.
MOR formuliše minimalne međunarodne standarde radnog prava: slobodu udruživanja, pravo na organizovanje, kolektivno pregovaranje, ukidanje prinudnog rada, jednake šanse i jednaki tretman, i druge standarde u celom rasponu pitanja vezanih za rad.
S.Raković