TORINO – U periodu od 11.06.2012.g. do 15.06.2012.g. u Torinu u Italiji u centru ITC-ILO pod pokroviteljstvom Uprave za rodnu ravnopravnost i Ministarstva za rad RS organizovan je trening na temu:“Upravljanje, organizacione promene i jednakost između muškaraca i žena“.
Učesnici treninga bili su lideri i menadžeri uopšte u javnom sektoru i organizacijama , kao i privatnih i neprofitnih sektora.
Treningu je prisustvovalo oko 30 predstavnica-ka i to iz: Alžira, Jermenije, Belgije, Burundije, Kamerona, Konga, Obale Slonovače, Egipta, Francuske, Italije, Kenije, Meksika, Namibije, Senegala, Švedske, Švajcarske, Tanzanije, Ugande i Srbije. Srbiju su predstavljale Natalija Ostojić- Uprava za RR, Divna Vujasinović SSSS, Snežana Martinović SSSS i Jasminka Marić UGS NEZAVISNOST.
Kroz prezentacije od strane predavača Johane Lorte- ILO i Mishela Abcand -profesor Universitete du Quebec ( Canada) – uključivale su se i pojedinačne i grupne aktivnosti učenja u tematskim oblastima, rodnim pitanjima i upravljačkim promenama. Diskusija je upotpunila prezentacije, sa ciljem podsticanja učesnika da svojim sposobnostima povežu koncepte svog rada i životnog iskustva.Učesnici su analizirali kako organizacije upravljaju promenama, naročito pri uvođenju politike rodne ravnopravnosti, njene strategije i akcije. Pregledani su različiti tipovi organizacija koje koriste vodeće teorije upravljanja, kao i rodne okvire.
Cilj radionica je bio da pogledamo kako su neke kompanije prihvatile rodne integracije,njihove uspešne priče i prepreke, ali i priznati važnost primene posebnih mera kako bi se prihvatila jednakost po pitanjima rodnih i ženskih prava, šta čini temelj organizacije i kako razumeti duboke predrasude kod promena upravljanja i donošenja odluka.
Pozadina treninga krije se u činjenici da je ravnopravnost polova na dnevnom redu već nekoliko decenija i dok su neki značajni dobici napravljeni, napredak u poslednjih nekoliko godina je spor i neujednačen. I ako Vlada i institucije vide rodnu pravdu kao važno pitanje, zaista fer i pravično učešće žena u stvarnosti je i dalje van domašaja jer samo učešće žena u svetu rada samo po sebi ne garantuje jednakost. Rodne nepravedne efekte vidimo i kroz neke pozitivne izlaze održavanjem postojećih vrednosti i norme rada, ali to neće izjednačiti neravnopravni uticaj organizacije na živote žena i muškaraca.
Poslednjeg dana treninga svi učesnici treninga imali su zadatak da urade Plan aktivnosti u kojem bi objedinili i primenili sva zapažanja i naučenog na treningu i predstavili ga.
Predstavnice Sekcije žena SSSS, Uprave za RR i Sekcije žena UGS NEZAVISNOST uradile su zajedničku prezentaciju i predstavile delokrug rada Sekcije žena oba sindikata što je za rezultat imalo veoma, veoma pozitivne kritike ostalih učesnika.
Na kraju treninga svim učesnicima je podeljen sertifikat.